Hramul parohiei noastre

Viața parohiei Septembrie 9, 2019

În data de 8 septembrie 2019, Parohia Pacea Botoșani și-a sărbătorit hramul bisericii: Nașterea Maicii Domnului

Ne-am adunat toţi în jurul bisericii noastre în zile de sărbătoare. Căci în aceste zile porţile Bisericii Pacea Botoșani au fost larg deschise, biserica împodobită ca pentru cea mai mare sărbătoare. Trei zile în care am avut parte de cele mai frumoase slujbe, cântări şi rugăciuni închinate Maicii Domnului. Da, hramul bisericii noastre este pentru noi prilej de comuniune, de rugăciune şi mulţumire. Avem în parohia noastră un praznic ales, căci „Nașterea Maicii Domnului” ne dă prilej de cinstire a Aceleia ce cu smerenie a făcut ascultare, primind Dumnezeirea în pântecele său. Maica Domnului, Marea noastră ocrotitoare ne-a trecut peste dureri şi încercări, ne-a ajutat în boli şi pierderi, ne-a îmbărbătat când ne copleşea frica sau deznădejdea. Ne-a luat în braţe când totul era pierdut, ne-a şters lacrimile şi ne-a tămăduit copiii, ne-a împăcat cu cei certaţi, i-a îmblânzit pe cei ce ne urau, ne-a pus şi nouă în inimi blândeţe, în minte răbdare; i-a unit pe cei ce se despărţiseră. Ne-a arătat drumul când l-am pierdut, ne-a pus în minte gândul cel bun când am avut nevoie sau ne-a luminat mintea la examenele noastre şi ale copiilor noştri. De aceea, nu-i suflet în parohia noastră care să nu-i fie DATOR Maicii Domnului, cu o bucurie, o tămăduire, un sprijin. Darul cel mai mare care ni l-a făcut tuturor este această Casă a Domnului, biserica. Dar Maica Domnului, când totul devine foarte greu sau chiar fără nici o ieşire, ne arătă drumul, ne trimite oameni şi ne deschide uşi şi ne rezolvă probleme. Să nădăjduim mereu în ajutorul ei. Şi nici noi să nu fim nepăsători la nevoile bisericii noastre. Şi a Ei, Maica noastră! Multe rugăciuni s-au făcut şi se fac la icoanele ei. Cu prilejul hramului „Nașterea Maicii Domnului” al parohiei Pacea, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Teofan, am avut bucuria de a ne închina la Sfânta Icoană a Maicii Domnului „PRODROMIȚA”, „Înaintemergătoarea”, copie veche de la Biserica „Sf. Gheorghe”-Borolea, Hănești. Aceste Sfântă icoană a fost întâmpinată cu cântări și sobor de preoți, apoi a fost așezată pentru închinarea și folosul tuturor credincioșilor. De asemenea, la Biserica noastră s-au oficiat numeroase slujbe cu prilejul hramului și al aducerii icoanei. Mulțumim tuturor enoriașilor, voluntarilor, ajutătorilor și miluitorilor pentru sprijinul acordat în organizarea și desfășurarea activităților și slujbelor de la hramul bisericii. Mulțumim și tuturor preoților pentru participare, slujire și cuvânt. Mulțumim în mod special Părintelui Arhimandrit Ioan Harpa, starețul mănăstirii Popăuți și preoților slujitori ai parohiei noastre: Gheorghe Andrișescu și Eugen Vornicu.

Lăudând-o şi cinstidu-o cu multă credință pe Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, vom primi mult ajutor în necazuri și ispite.

Atașamente:
PDF icon hram_dupa.pdf
Citește alte articole despre: Viața parohiei